Zdieľať

     Mladík menom Dávid sa rozhodne zbaviť svojich nočných môr, a tak napíše v rámci terapie, ktorú podstupuje divadelnú hru, prostredníctvom ktorej chce prekonať svoj ,,strach z pádu" 
     Pred nejakým časom sme si so scenáristom Palim Chodúrom povedali, že sa pokúsime sfilmovať jednu komixovú poviedku, ktorá nás upútala svojou krásnou myšlienkou. Britský autor tmeného fantasy, Neil Gaiman, je tvorcom záhadnej postavy menom Sandman, ktorá predstavuje v komixovej mytológii vládcu snov, jedného z takzvaných ,,večných". Je to pozorovateľ, ktorý sa zapája do života smrteľníkov, rieši problémy, ukazuje ľuďom druhú stranu mince. V jednej zo zbierok o Snamdnanovi sme objavili pred časom krásnu úvodnú poviedku s názvom Strach z pádu. Vypovedá o prekonávaní strachu, obáv alebo blokov  z dôležitých rozhodnutí v živote. Ak sa chystáte spraviť čosi veľké, nemusí to dopadnúť dobre, ale na druhú stranu Vám to môže pomôcť ako nikdy predtým. Každá minca má dve strany a je len na Vás ako sa na ňu dívate. Sandman v tomto príbehu zasahuje do sna mladého Dávida a pomôže mu vyriešiť zdánlivo nevyriešiteľnú situáciu. Originálna poviedka je pomerne krátka a jednoduchá a tak sme ju trošku dramaticky rozvili na stredometrážne filmové dielo.


     Akonáhle bol hotový scenár, približne v januári 2013 (pracovali sme na ňom skoro pol roka), mohla začať príprava nakrúcania - predprodukcia. Uskutočnil sa veľký verejný casting, v ktorom sme hľadali hlavné, ale aj vedľajšie, či epizódne postavy. Nakoniec sme vo filme využili väčšinu z uchádzačov. Dievčenskú postavu Karin si zahrala Jana Kvantiková, ktorá s nami už na jednom projekte spolupracovala a keď sa ukázala na castingu, vedeli sme, že aj Karin už máme. Najviac nám pri castingu dali zabrať hlavné postavy Dávida a Alexa. Robili sme niekoľko súkromných castingov len na Dávida a Alexa, ale nenašli sme na 100% to čo sme hľadali. Počas premiéry jedného slovenského hororového filmu som sa stretol s Jurajom a dali sme sa do reči o našom projekte. Oslovil som ho na rolu Dávida a keďže je Juraj veľmi otvorený človek, postavil sa k tomu pozitívne. Poslal som mu scenár, ktorý ho zaujal a dali sme si ďalšie stretnutie. Ani sme sa nenazdali a mali sme obsadeného Dávida. Casting Petra Kadlečíka bol rovnako, ak nie ešte bizarnejší. S Peťom sme sa predtým nepoznali, no od prvého telefonátu mi bolo absolútne jasné, že postava Alexa mu bude sedieť ako ušitá na mieru. Keď sme posadili vedľa seba týchto dvoch hercov, bolo presne vidieť, kto bude hrať koho, nebolo treba vysvetľovať.


     Keď sme už mali hlavné postavy, bolo treba nájsť k Dávidovi aj jeho mladšiu verziu. O to sa postarala Castingová agentúra CIne-Jessy, kde sme poriadne prehľadali obrovskú databázu a nakoniec sme aj na odporúčania Richarda Kay, vybrali mladého Gregora Hrašku, ktorý už v takomto mladom veku má skúsenosti s televíziou, reklamou a filmom. Keď som mu porozprával stručný dej a čo bude jeho úlohou, veľmi sa potešil, pretože ho najviac zaujali akčné pasáže kde bude utekať a šmýkať sa zo strechy, čo aj na nakrúcaní bola pre neho najväčšia zábava.
     Casting bol hotový, pobehali sme lokácie, pozháňali techniku a mohlo sa začať nakrúcať. Denne bolo na pľace minimálne desať ľudí, od hlavného kameramana a dvoch asistentov, až po dve scénografky, maskérku, skript, zvukára, technika a produkciu so svojimi asistentmi.


     Nakrúcali sa na kamery RED od firmy Homemedia production, ktorí nám zabezpečili aj color grading cez profesionálne DaVinci workflow v 4K rozlíšení. Za celé nakrúcanie sme vystriedali kamery od RED One až po Epic. Využívali sme veľakrát steadycam, jimmy jib ale aj jazdu Panther. Nakrúcalo sa na vyše 15tich lokáciách, z toho dve boli mimo Bratislavy - divadlo (Hlohovec) a kaštieľ (Veľký Biel). Všetko sa nám podarilo vtesnať do dvoch týždňov, kedy sme nakrúcali prakticky nonstop. Denné a nočné nakrúcania nás vyčerpávali, ale zároveň nás napĺňal pocit z dobre vykonanej práce, keď sme si pozerali spätne materiály. No až v postprodukcii a pri frabení obrazu sme videli možnosti a nádheru obrazu kamier od RED.
     Rozsiahlosť tohto nakrúcania sa ani nedá opísať takto na pár riadkov, tak sa pokúsim byť stručnejší. Jednou z najzaujímavejších častí tejto produkcie boli ateliérové scény, kedy sme za tri dni museli postaviť strechu, nakrútiť 13 záberov, zbúrať strechu, postaviť umelú skalu a nakrútiť ďalších vyše 30 záberov na skale. V postprodukcii to dohromady vyšlo na 13 záberov strechy a 39 záberov  na skale. Obidve konštrukcie boli z rovnakých materiálov, len na strechu sme dokúpili škridle a skala bola oblepená látkami a nastriekaná štruktúrou skaly. 
     Všetko sme mali dôkladne prichystané, od storyboardov až cez animatic-previz, kde sme si presne určili pohyb kamery a šírku záberu. Počas nakrúcania skaly nám spoločnosť robil havran menom Rumburak, ktorý s nami vydržal niekoľko dlhých hodín nakrúcania. Najprv si musel zvyknúť na Juraja Hrčku, pretože ten mal v jednom zo záberov vyliezť na skalu priamo tvárou v tvár Rumburakovi. Mali sme všetci veľký rešpekt a úctu k takému krásnemu a majestátnemu zvieraťu. Po ateliéri nás čakalo pár dní do ukončenia nakrúcania a chvalabohu všetko sa podarilo a nemuseli sme nič dotáčať.


     Nasledovali týždne postprodukcie. Strih sme dávali dohromady asi dva a pol týždňa. Prvá verzia vyšla po týždni a pól, nazvali sme ju Director"s cut. Mala vyše 50 minút a boli sme nútení ju trošku zdynamizovať a skrátiť. Podarilo sa nám zostrihať ešte dve verzie, pričom posledná bola už výsledná a mala 39 minút bez tituliek. Po uzavretí strihu, odišiel strih na zvukovýrobu, výrobu soundtracku a trikovú postprodukciu. Jedinečný soundtrack zložil Matúš Široký, ktorý s nami už nejakú dobu úspešne spolupracuje.
     Po úmorných bojoch s počítačovou technikou sme sa dopracovali k finálnej verzii. Film je exportovaný v 4K, 2K a Full HD formáte čo nám dáva možnosť premietať a prezentovať ho ako v kine, tak aj na internete.
     Dodatočné postsynchróny a dabingy sa uskutočnili v štúdiu Randal Group v Seredi, pod vedením nášho zvukára Viktora Krivosudského. Hlas terapeuta Artura bol nahraný Ivanom Romančíkom priamo u neho doma. Všetko sa spojilo dohromady do 5.1 zvuku za pomoci Petra Mojžíša.


     Keďže náš projekt nebol dotovaný audio-vizuálnym fondom, boli sme nútení hradiť si ho z vlastného vrecka za pomoci a podpory mnohých ľudí/firiem, ktoré nášmu projektu dali šanci za čo im VEĽMI PEKNE ĎAKUJEME! A rovnako ĎAKUJEME všetkým čo sa na tomto filme podieľali. bola to pre nás veľká česť!Hrajú: Juraj Hrčka, Peter Kadlečík, Jana Kvantíková, Michal Sitko, Gregor Hraška a ďalší...