Zdieľať

 
Krátka poviedka, hovoriaca o probléme mladého páru, ktorý nikdy nie je priamo vyslovený, ale všetci vedia, o čom sa tí dvaja zhovárajú.
V zimnom semestri sme dostali so scenáristami za úlohu pretransfotmovať túto krátku poviedku podľa našej predstavy. Mali sme určiť týmto dvom postavám miesto, okolnosti a podtexty. Vzniklo sedem zaujímavých diel a toto je jedno z nich.
 
Spolu so scenáristami Dušanom Šutaríkom a Stanom Pavlovičom sme za zimný semester, pod dozorom scenáristického oddelenia VŠMU, vypracovali scenár, na ktorom som neskôr pracoval so starým dobrým štábom, s ktorým sme dali do hromady Pútnika, ktorý nevidel mesiac.
S produkčným Romanom Chrappom sme obehali pár lokácií, ale napriek tomu, že naše ambície siahali až k Vysokým Tatrám, neskončili sme ďaleko. Zakotvili sme na Železnej studničke, kde sme sa rozhodli, že na vlakovom nástupišti bude ideálne nakrúcať toto naše malé dielko.
S kameramanom Štefanom Rybárom sme si potom sadli a na základe lokácie sme vypracovali technický scenár, záber po zábere, no nakoniec sme museli veľa improvizovať.
 
Nakrúcanie prebiehalo nasledovne. O šiestej ráno sme tam nabehli s produkčným, vymaľovali sme malú tehličkovú búdu na nástupišti (bola posprejovaná grafitmi - aspoň sme spravili dobrý skutok), pridali sme lavičku, ktorú zaobstarala produkcia, rozbalili sme techniku, nakúpili catering a čakali na štáb a hercov.
Podmienky na nakrúcanie boli, nie že nehostinné, ale priam katastrofálne, keďže sa nám skoro každú hodinu menilo počasie, raz oblačno, raz ostré slnko a potom zas chodili vlaky každú pol hodinu. Snažili sme sa klásť veľký dôraz na bezpečnosť a tak sme zakaždým keď išiel vlak, sťahovali techniku a hercov čo najďalej od kraja nástupišťa, pretože vlaky tadiaľto prefrčali vždy obrovskou rýchlosťou.
A čo čert nechcel, keď nechodili vlaky, tak na stanici zvonil akýsi čudesný zvonec, alebo štekal pes, čo bolo pre zvukára Viktora Krivosudského hotovým utrpením. Nakoniec sme museli upustiť od mnohých jazdových a umeleckých záberov, pretože sa nám krátil čas a svetlo padalo.
Ale podarilo sa nám všetko nakrútiť, celý čas tam panovala veľmi veselá nálada, herci boli trpezliví, za čo sme im nesmierne vďační.
 
Ďakujeme a tešíme sa na ďalšiu spoluprácu!