Zdieľať

Slovensko versus celý svet


 
 
Teraz, v roku 2012, vyšlo na svetlo sveta niekoľko filmov, ktoré mali ambície posunúť ďalej slovenskú kinematografiu.
Podľa mňa sa im podaril presný opak. A hneď vysvetlím prečo.
 
    Mladí tvorcovia sú natoľko plní energie (viem to, sám som mladý tvorca), až si myslia, že dnes je možné všetko a s cenovo prístupnou technikou dokážu nemožné.
Nakrútiť ,,dobrý" film a hodiť ho do kín. Otázka znie, čo je to dobrý film?
Mnohí si myslia, že vložiť do filmu špeciálne efekty, výbuchy je najlepší spôsob ako zaujať diváka. Iní si myslia, že dokážu spraviť hollywoodsku produkciu za málo peňazí a ľudia im budú tlieskať.
Iní si povedia, že zvládnu ľavou zadnou napísať dialóg hodný Tarantina, ktorý dokáže divák sledovať bez nadýchnutia aj 15 minút vkuse.
    Všetko sú to bohužiaľ len ambície. Hollywood je ťažko pred nami. My sa musíme najprv naučiť zvládať filmové remeslo. Za kameru nemôže sadnúť hocikto, scenár nemôže napísať človek, ktorý nepozná umenie a nepozerá filmy.
S hercom by nemal pracovať človek, ktorý sám nevie čo chce. Na Slovensku je veľa umelcov a ťažkých profesionálov, no bohužiaľ o nich nevieme a nevyužívame ich na to, aby nás posunuli ďalej. Preto sa spoliehame na modernú vlnu tvorcov, ktorí nás v posledných rokoch len sklamali.
 
    Každý by mal mať v sebe kúsok sebareflexie a keď sám vidím, že dielo nie je dobré, jednoducho ho nepustím do kina.
Kritiku nepíšu zakomplexovaní ľudia, ale tí čo videli neskutočné množstvo tvorby a dokážu objektívne porovnávať.
A ak sa na plátne objaví dielo, ktoré skritizujú, autor by sa mal zamyslieť nad tým, že asi niečo nie je v poriadku.
Samozrejme, sto ľudí, sto chutí. Ale ako sa hovorí, priateľ nie je ten, ktorý ti za každú cenu povie, že je to dobrý film. Kamarát je ten, ktorý ťa upozorní, že si spravil chybu, aby si ju už viac nerobil.
Netreba silou mocou podporovať niečo čo nepatrí na plátno. Mnohé filmy, ktoré stoja za pozretie vznikli a boli odpremierované maximálne na počítačových monitoroch.
A iní sa so svojimi filmami tlačia do kina a absolútne poškodzujú, čo i len malú nádej na vývin slovenskej kinematografie.
 
    Predtým ako budete niekedy písať koment na internete na nejaký film, dobre si rozmyslite čo to vyvolá, pretože niekedy aj dobrý úmysel môže skončiť absolútne zle, a nezostáva nám nič iné, len to prijať.
 
    Preto prosím všetkých mladých autorov, postupujte rozumne so svojimi dielami, odprezentujte ho najprv malému publiku a keď sa ukáže, že je dobrý, potom je hodné väčšieho publika.
Či chceme, či nechceme, keď si za posledné roky pozrie niekto ,,veľké trháky", horory, komédie, sci-fi, ktoré u nás vyšli, už nebude nikdy veriť slovenskému filmu.
 
    Snažme sa prosím o to aby sme sa hýbali vpred. Cieľom nie je nakrútiť za každú cenu akýkoľvek sci-fi film, akýkoľvek horor alebo komédiu, ALE DOBRÝ HOROR, SCI-FI alebo KOMÉDIU! Alebo jednoducho a stručne, DOBRÝ FILM!!!
Film má vyvolávať emóciu, silný zážitok. To neplatí o filmoch, ktoré u nás vyvolávajú silný posmech až výsmech, ľútosť nad autormi alebo hercami a odpor voči našej kinematografii.
Myslím si, že je o čom premýšľať. Máme pred sebou kus cesty a ako sa hovorí, pomaly ďalej zájdeš :-)
 
(Aby bolo jasné, netvrdím o nikom, že je zlý tvorca, alebo ani o sebe, že som naopak dobrý, ale sú skutočnosti, ktoré si musíme uvedomiť a kým si ich neuvedomíme, slovenský film, zostane tam kde je, alebo sa prepadne ešte hlbšie...)